http://berdozagorz.pl

:: Historia BNO
Artykuł dodany przez: admin (2005-10-28 21:52:35)

Ojczyzną biegu na orientację jest Skandynawia. Popularność narciarstwa śladowego powodowała, że zawody przeprowadzano właśnie na trasach narciarskich. Po raz pierwszy rozegrano je 13 maja 1897 roku w Norwegii, w okolicach Bergen. W 1903 roku w Szwecji, w okolicach Sztokholmu odbyły się pierwsze zawody w biegu zwykłym (bez użycia nart) na trasie liczącej 20 km.

Dynamiczny rozwój orienteeringu w Skandynawii ma miejsce po I wojnie światowej. Już w roku 1919 startuje 220 zawodników; 9 lat później , w 1928 r., powstaje pierwszy klub biegu na orientację – SK Gothia (Szwecja).

W okresie międzywojennym pomysł organizacji biegów z mapą i kompasem pojawił się na południu Europy, gdzie w 1923 r. w okolicach Zurychu Szwajcarzy przeprowadzili pierwsze poza Skandynawią oficjalne zawody.

Koniec lat czterdziestych i lata pięćdziesiąte XX w. to rozwój biegu na orientację w krajach europejskich: Rumunia, NRD, Węgry, Czechosłowacja, Jugosławia, Bułgaria, Anglia, RFN; później dołączają: Francja, Belgia, Holandia.

W roku 1961 r. stolica Danii – Kopenhaga, była miejscem powołania Międzynarodowej Federacji Biegu na Orientację – IOF. Polska zostaje przyjęta do IOF w 1967 r. na IV Kongresie w Austrii.

Pierwsze Mistrzostwa Europy w BnO odbyły się w 1962 r. w Norwegii, a pierwsi mistrzowie świata stają na podium w Finlandii cztery lata później.

Polscy reprezentanci w zawodach rangi mistrzostw świata po raz pierwszy startują w 1970 r. w byłej NRD; najlepszy z Polaków zajął 64. miejsce.

W dniach 8-9 września 1989 roku w Gdyni zostaje powołany do życia Polski Związek Biegu na Orientację.

W 1990 roku Polsce przyznano organizację I edycji Pucharu Świata, a cztery lata później mistrzostw świata juniorów. Od roku 1986, co dwa lata, organizowany jest puchar świata, a od roku 1990 - mistrzostwa świata juniorów, w których Polska uczestniczy od samego początku.

Każdego roku organizuje się na świecie setki masowych imprez, a do największych należą pięciodniowe zawody w Szwecji -"O-ringen". Każdego roku startuje w nich ponad 25 000 zawodników. W Polsce do największych zawodów zaliczyć można „Grand Prix Polonia” oraz "Puchar Wawelu". Zawody na Podkarpaciu gromadzą od 100 do 250 zawodników.


------------------------------------------
Opracował Tadeusz Nabywaniec na podstawie:
1. PTTK Komisja InO ZG – Turystyczne imprezy na orientację – regulaminy, W-wa 1998,
2. Strona internetowa UKS Patria Młynne
adres tego artykułu: http://berdozagorz.pl/infopage.php?id=8