Szałwia biała – jak wygląda i jakie ma właściwości

Biała szałwia to roślina o wyjątkowych właściwościach. Naturalnie występuje na południu Stanów Zjednoczonych, głównie w Kalifornii, a także w Meksyku. Tamtejsze plemiona od setek lat wykorzystują każdy fragment rośliny w celach leczniczych. Liście, nasiona czy korzenie były używane przy przeziębieniach, w czasie połogu, czy do odkażania ran. Szamani cenili natomiast oczyszczającą moc szałwii. Wierzyli, że dym wydobywający się z rośliny może odpędzić złe duchy. Tradycja okadzania pomieszczeń i osób przetrwała do dzisiaj.

Biała szałwia – gdzie występuje?

Ta wyjątkowa roślina rośnie na lekkiej, dobrze przepuszczalnej glebie. Nie wymaga dużych ilości wody, a zamiast tego potrzebuje słońca. Dlatego kalifornijskie wybrzeże Pacyfiku to idealne środowisko dla rozkwitu białej szałwii. Roślina posiada biało-zielone liście, pokryte włoskami. Kwiaty przyjmują natomiast barwę białą i jasnofioletową. Roślinę cenią nie tylko plemiona rdzennych Amerykanów, ale również pszczoły. Miód z szałwii produkowany przez te owady ma właściwości antyseptyczne i antyalergiczne. Pomaga również w dolegliwościach układu oddechowego, np. w czasie kataru czy kaszlu.

Do czego używa się białej szałwii?

Wysuszone liście tej rośliny związane w pęki, pełnią funkcję naturalnych kadzideł. Można je zapalać i gasić w dowolnym momencie, a pojedynczy pęk wystarcza na wiele użyć. Biała szałwia zawiera w swoim składzie olejki eteryczne. Po podpaleniu liści, wypełniają one pomieszczenie przyjemnym, ziołowym zapachem. Aromat takiego kadzidła można wykorzystać nie tylko do zrelaksowania się po ciężkim dniu. Indianie Nawaho uważają białą szałwię za świętą roślinę, której dym wypędza złe moce i oczyszcza pomieszczenia z niekorzystnych energii. Podobne działanie wykorzystują również w stosunku do człowieka. Kadzidło ma na celu oczyścić aurę, odpędzić smutki, choroby, czy negatywne emocje. Roślina pomaga również przyciągnąć dostatek, zapewnia długowieczność, a noszona w woreczku jest źródłem mądrości.

Jak prawidłowo okadzać białą szałwią?

Rytuały oczyszczające to główne zastosowanie kalifornijskiej rośliny. Warto jednak wykonywać je w sposób prawidłowy, aby przyniosły najwięcej efektów. Negatywną energię w domu można oczyścić z pomocą kadzidła. Przed jego zapaleniem należy jednak zamknąć wszystkie okna i drzwi. Pęk szałwii można zapalić przy użyciu białej świecy. Okadzanie należy rozpocząć na prawo od drzwi do pomieszczenia. Ruchy ręką powinny być przeciwne do ruchu wskazówek zegara. Ważne jest również wyrażenie intencji. Po okrążeniu pomieszczenia, pęk szałwii należy zostawić w centralnej części pokoju. Potem można otworzyć okna i pozwolić, by dym swobodnie uleciał z mieszkania. Taki rytuał można przeprowadzić po kłótni lub gdy atmosfera wokół staje się napięta. Oczyszczanie z negatywnej energii można przeprowadzać w razie potrzeby lub regularnie.

Biała szałwia to wyjątkowa roślina. Naturalne kadzidło z jej liści jest świetnym sposobem na oczyszczenie energii miejsca. Aromatyczny dym wprawia w dobry nastrój i pozwala się zrelaksować. Warto od czasu do czasu odpalić pęk szałwii i wypełnić swoje mieszkanie przyjemnym zapachem.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *